Jak skutecznie walczyć z kurzem?

Jeżeli lubisz porządek w swoim domu i regularnie sprzątasz, na pewno zdajesz sobie sprawę, jakim trudnym zadaniem może być czyszczenie szafek i innych akcesoriów z kurzu. Małe drobinki chwilę po przetarciu znowu wracają na swoje miejsce i potrafią niesamowicie irytować. W obliczu alergenów i toksyn zawartych w kurczu musimy jednak spróbować go zwalczyć. Jak zrobić to skutecznie? Podpowiadamy!

Parę słów o kurzu

Kurz to tak zwana mieszanina mikroskopijnej wielkości cząsteczek, w których skład wchodzą włosy, włókna z ubrań, roztocza, grzyby, bakterie, piasek, pyłki czy nawet naskórek. Brzmi okropnie? Niestety jego działania na nasze drogi oddechowe jest równie nieprzyjemne. Najgorsze męki przechodzą alergicy i astmatycy. Dodatkowo warto pamiętać, że sama struktura kurzu może się różnić w zależności od miejsca, w których się znajduję. Inny skład może zawierać ten zgromadzony w sypialni od drobinek osadzających się w salonie.

Jak skutecznie walczyć z kurzem?

Na początku warto podejść do problemu psychologicznie. Każdy, nawet największy pedant musi zrozumieć, że kurzu nie da się wyeliminować z naszego otoczenia raz na zawsze. Problem będzie powracał, jednak istnieją sposoby, które pozwalają obniżyć jego ilość w naszych wnętrzach. Przede wszystkim warto postawić na regularne sprzątanie. Jeżeli dodamy do tego odpowiednie preparaty i narzędzia, okaże się, że utrzymanie względnego porządku nie jest takie trudne. Wiele zależy również od wystroju mieszkania. W przypadku wielu skupisk kurzu obok siebie, sprzątanie irytujących cząsteczek może być trudniejsze niż w sterylnie utrzymanych aranżacjach.

Czym sprzątać kurz?

Od lat wiadomo, że najlepiej w walce z uporczywym kurzem radzi sobie ściereczka z mikrofibry. Włókno ma właściwości antystatyczne, co umożliwia zbieranie cząsteczek z mebli i akcesoriów skuteczniej niż przy pomocy zwykłej szmatki. Warto dodać, że w przypadku niektórych mebli, przed sprzątaniem można nieco zmoczyć ściereczkę. Dzięki wykorzystaniu tego atrybutu unikniesz sytuacji, w której ścierany pył będzie wzbijał się w powietrze i wracał po chwili na miejsce.

Sposób wycierania kurzu

Sposobów na wycieranie kurzy jest wiele, jednak najbardziej skuteczna i polecana przez nas metoda polega na przetarciu elementów znajdujących się najwyżej-lampa, półka, górna część lodówki i schodzeniu coraz niżej. Umycie podłóg i dywanów zostaw sobie na sam koniec z uwagi na to, że kurz, który nie zatrzyma się na ściereczce, spadnie właśnie na nie. Pamiętaj, aby podczas sprzątania otworzyć okna. Dzięki temu zapewnisz sobie odpowiednią cyrkulację powietrza i część drobinek wyleci na dwór, omijając Twój układ oddechowy.

Graffiti to sztuka czy wandalizm?