Przydatne nawyki, które pozwolą utrzymać czystość

Utrzymywanie porządku, jest to problem, który często do nas wraca. Przez pewien okres pamiętamy o tym, jednak po jakimś czasie, zapominamy o drobnych podstawowych rzeczach, które tworzą na nowo bałagan. Postanawiamy po raz kolejny coś z tym zrobić i tak powstaje błędne koło. Przedstawimy najważniejsze kroki, które warto powoli wprowadzać w swoje życie, aby ułatwić sobie życie w nieustannym porządku. Małymi krokami, do celu.

 1. Pozbywaj się regularnie nieużywanych rzeczy
  Nie od dziś wiadomo, że im mamy więcej, tym szybciej tworzy się bałagan. Gdy nie ma się możliwości przejrzenia wszystkich rzeczy od razu, można podzielić to na części i sukcesywnie w wolnej chwili pozbywać się kolejno niepotrzebnych rzeczy. Kolejnym sposobem jest zasada jeden za jeden, to znaczy kupując nową rzecz, pozbywamy się starej, która nie jest już nam potrzebna. Dzięki posegregowaniu rzeczy znajdzie się więcej przestrzeni, którą można nawet zagospodarować w inny sposób. W zależności od ilości może zająć to mniej lub więcej czasu, warto go jednak poświęcić.
 2. Wyznacz miejsce
  Wszystko powinno mieć swoje miejsce. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego szukania i zastanawiania się, gdzie mamy coś odłożyć.
 3. Odstaw na miejsce
  Gdy spełnisz powyższy punkt, jest to tylko chwila, a nie stworzy niepotrzebnego bałaganu. Zazwyczaj, gdy mówimy za 5 minut, przeradza się to w dłuższą chwilę, a wtedy najczęściej nie jest to jedna rzecz, a kilka.
 4. Plan sprzątania
  Jest to punkt wyjścia, w momencie, gdy chcemy zrezygnować ze sprzątania całego mieszkania jednego dnia i rozplanować je w poszczególne dni na dane czynności. Najlepiej rozpisać na kartce, gdyż zamienia się to w realne wykonanie planu. Gdy tylko wejdzie nam to w nawyk, stanie się to zbędne.
 5. Dzielenie się obowiązkami
  Bez wyjątku, każdy z domowników powinien dbać tak samo o utrzymanie czystości w domu. Dlatego na planie sprzątania, bądź między sobą ustalić kto robi dane czynności w domu i na przykład co tydzień się nimi wymieniać. Ułatwi to każdemu z osobna poczucie komfortu i zajmie mniej czasu. Grunt to współpraca.
 6. Nie odkładaj na później
  Drobne prace domowe, zajmują dosłownie chwilę. Dlatego przetarcie blatu, schowanie ubrań, wytarcie kurzu, wsadzenie naczyń do zmywarki najlepiej zrobić od razu. Praktycznie większości zabrudzeń, najłatwiej się pozbyć, gdy tylko powstaną. Nie stracimy dużo czasu, a problem zostaje rozwiązany.
 7. Pozmywaj zaraz po jedzeniu
  Pozbędziesz się bałaganu w kuchni, a brudne naczynia, nie będą uciążliwe do zmywania. Zajmie więc to nie wiele czasu, w momencie odłożenia tego na później, wszystko wysycha, a czas poświęcony temu znacznie się wydłuża. Można też zmywać w trakcie przygotowywania posiłku, na przykład w momencie, gdy coś potrzebuje więcej czasu na patelni, w tym czasie możemy zmyć szybko rzeczy, które nie będą nam już potrzebne.
Graffiti to sztuka czy wandalizm?Czyszczenie elewacji