Kilka sposobów na wyczyszczenie elewacji

Elewacja nie jest elementem, który wymaga corocznego gruntownego mycia. Wystarczy zadbać o nią raz na kilka sezonów. Jednak to jak często jest to potrzebne, zależne jest w szczególności od położenia domu. W okolicach lasu, gdzie występuje większa wilgotność lub przy ruchliwej drodze, może stać się to konieczne dosyć często. Przyspieszyć może to również struktura materiału, z którego zostały wykonane ściany. Im gładsze, tym mniej podatne na zabrudzenia. Natomiast sam sposób czyszczenia zależny jest od rodzaju zabrudzeń, których chcemy się pozbyć, ponieważ w inny sposób pozbywamy się kurzu, a w inny zielonego nalotu. Dlatego diagnozę, jaki zabieg ma zostać wykonany, warto pozostawić profesjonalistom.

Szare zabrudzenia

Elewacje zazwyczaj pokrywane są tynkiem cienkowarstwowym, ale w zależności od struktury, kurz osadza się na nich inaczej. Aby przywrócić im doskonały wygląd, wystarczy zwykłe mycie wodą. Bardzo intensywne szorowanie może bowiem skutkować uszkodzeniem powierzchni, a woda bez problemów rozpuszcza i usuwa brud oraz naloty soli.

Jej wysoka temperatura ma działanie bardziej intensywne i efektywne, co pozwala zaoszczędzić dużo czasu, a także pozbyć się tłustych zabrudzeń. Warto pamiętać, aby nie była zbyt gorąca, ponieważ doprowadzić to może do odkształceń elewacji i w efekcie do powstania pęknięć.

Najlepszy efekt jednak da nam użycie myjki ciśnieniowej. Drobnych zabrudzeń jesteśmy w stanie pozbyć się sami, posiadając myjkę do użytku domowego o ciśnieniu 120 bar. Konieczna jest wtedy regularność, mniej więcej co dwa, trzy lata i dużo czasu, który musimy poświęcić. Kiedy mamy do czynienia z wieloletnimi zabrudzeniami, trzeba to zostawić fachowcom, którzy mają odpowiednią wiedzę i sprzęt, aby pozbyć się problemu.

Zielony nalot

Zielony, a nawet czarny nalot tworzą glony, mchy czy porosty, które są organizmami umiejącymi zasiedlić się wśród trudnych warunków. Zawilgocenie ścian, sprzyja ich rozwojowi, a mycie wymaga wtedy więcej niż tylko zwykłej wody.

W walce z nim bardzo ważna jest konsekwencja i regularność mycia, a także stosowanie środków biobójczych. Aby pozbyć się kolonii nieważne czy glonów, czy grzybni wymagane jest przejście kilku etapów. Pierwszy z nich polega na umyciu wodą pod ciśnieniem oraz usunięcie zabrudzeń szczotką. Dopiero później przychodzi czas na specjalne środki. Wyczyszczoną powierzchnię, która wyschnie, zabezpiecza się przed wystąpieniem ‘zieleni’. W tym celu używa się bezbarwnego impregnatu lub farby, która posiada dodatek biocydów, tworzący powłokę ochronną, która zmniejsza porowatość powierzchni i prawdopodobieństwo nasiąknięcia.

Pleśń

Występująca najczęściej na starych domach, gdzie elewacja jest wykonana z drewna. Usuwa się ją po prostu mechanicznie, czyli szczotką. Koniecznością jest wykorzystanie przy tym rękawiczek i maski ochronnej, ponieważ zarodniki pleśni nie mają dobrego wpływu na nasze zdrowie. Miejsca już oczyszczone zabezpieczenia się środkiem pleśniobójczym, a po całkowitym wyschnięciu, drewno maluje się na nowo.

Kiedy mamy do czynienia z grzybem domowym, który tworzy strukturę przypominającą pajęczyny czy narośla, przedostaje się on do komórek drewna, powodując butwienie. Deski, które zostały zarażone i drewno, które miało z nimi styczność, wymagają, aby się ich szybko pozbyć, a nawet spalić. Resztę, już zdrowych elementów wystarczy zaimpregnować i pomalować.

Jak utrzymać czystośćDlaczego czyścić kostkę brukową?